• Auction 371 - Online Auction

Auction 371 - Online Auction

Auction 371 - Online Auction

Lot 122

Roman Coins

(41-42 d.C.). Antonia. Dupondio. (Spink 1902) (Co. 6) (RIC. 92, de Claudio). Rayas. 14,90 g. (MBC).

Lot 123

Roman Coins

(65 d.C.). Nerón. Sestercio. (Spink 1958 var) (Co. 146) (RIC. 264 var). 28,31 g. MBC+.

Lot 124

Roman Coins

(67 d.C.). Nerón. Sestercio. (Spink 1961 var) (Co. 265) (RIC. 592). 21,10 g. MBC-/BC.

Lot 125

Roman Coins

(65 d.C.). Nerón. Dupondio. (Spink 1966 var) (Co. falta) (RIC. 297). 15,24 g. MBC.

Lot 126

Roman Coins

Lot 127

Roman Coins

(66 d.C.). Nerón. Dupondio. (Spink 1970) (Co. 344) (RIC. 523). Ex Áureo 15/06/1995, nº 75. 12,71 g. MBC+.

Lot 128

Roman Coins

(66 d.C.). Nerón. As. (Spink 1971 var) (Co. 31) (RIC. 528). Ex Áureo 14/06/1994, nº 151. 10,85 g. MBC+/MBC.

Lot 129

Roman Coins

(65 d.C.). Nerón. As. (Spink 1973 var) (Co. 142) (RIC. 300). 10,69 g. MBC+.

Lot 130

Roman Coins

(66 d.C.). Nerón. As. (Spink 1976 var) (Co. 302) (RIC. 543). 10,64 g. MBC+.

Lot 131

Roman Coins

(69 d.C.). Vitelio. Tarraco. As. (Spink 2218) (Co. 75) (RIC. 43) (ACIP. 4252). 9,58 g. MBC-.

Lot 132

Roman Coins

(69 d.C.). Vitelio. Tarraco. As. (Spink 2219) (Co. 103) (RIC. 46) (ACIP. 4254). 10,18 g. MBC.

Lot 133

Roman Coins

(74 d.C.). Vespasiano. Dupondio. (Spink 2346) (Co. 152) (RIC. 716). Oxidaciones. Ex ANE 07/03/1989, nº 660. 11,04 g. (MBC+).

Lot 134

Roman Coins

(77-78 d.C.). Vespasiano. As. (Spink 2362) (Co. 482) (RIC. 1237). Pátina verde. 11,87 g. MBC+.

Lot 135

Roman Coins

Lot 136

Roman Coins

(88-89 d.C.). Domiciano. Denario. (Spink 2736 var) (S. falta) (RIC. 677). 3,27 g. MBC-.

Lot 137

Roman Coins

(92-94 d.C.). Domiciano. Sestercio. (Spink 2766 var) (Co. 315) (RIC. 751). Pequeña grieta. 21,81 g. MBC-.

Lot 138

Roman Coins

(81 d.C.). Domiciano. Sestercio. (Spink 2778) (Co. 561) (RIC. 76). 25,50 g. MBC-/MBC.

Lot 139

Roman Coins

(90-91 d.C.). Domiciano. Dupondio. 11,43 g. MBC.

Lot 140

Roman Coins

(86 d.C.). Domiciano. As. (Spink 2805 var) (Co. 122) (RIC. 488). 11,67 g. MBC+.

Lot 141

Roman Coins

(90-91 d.C.). Domiciano. As. (Spink 2807) (Co. 332) (RIC. 708). 11,89 g. MBC-.

Lot 142

Roman Coins

(108 d.C.). Trajano. Denario. (Spink 3122) (S. 85) (RIC. 118 var). Ex ANE 07/05/1991, nº 468. 3,21 g. EBC-.

Lot 143

Roman Coins

(107 d.C.). Trajano. Denario. (Spink 3138) (S. 136) (RIC. 100). Rayita. 3,55 g. MBC+.

Lot 144

Roman Coins

(100 d.C.). Trajano. Denario. (Spink falta) (S. 223) RIC. 41). 3,13 g. MBC.

Lot 145

Roman Coins

(113 d.C.). Trajano. Sestercio. (Spink 3180 var) (Co. 32 ó 34) (RIC. 466 ó 614). 24,91 g. MBC.

Lot 146

Roman Coins

(116 d.C.). Trajano. Sestercio. (Spink 3192) (Co. 352) (RIC. 672). Ex ANE 08/03/1989, nº 688. 25,58 g. MBC+.

Lot 147

Roman Coins

(105 d.C.). Trajano. Sestercio. (Spink 3196) (Co. 534) (RIC. 564). 22,75 g. MBC+/MBC.

Lot 148

Roman Coins

(107 d.C.). Trajano. Sestercio. (Spink 3199) (Co. 485) (RIC. 515). 26,99 g. MBC+.

Lot 149

Roman Coins

(101 d.C.). Trajano. Sestercio. (Spink 3214 var) (Co. 636) (RIC. 432). 24,52 g. MBC.

Lot 150

Roman Coins

(107 d.C.). Trajano. Dupondio. (Spink 3224) (Co. 573) (RIC. 586). Grieta. Ex ANE 25/06/1987, nº 411. 13,87 g. MBC+.

Lot 151

Roman Coins

(100 d.C.). Trajano. Dupondio. (Spink 3225 var) (Co. 629) (RIC. 411). Pátina verde. Ex Áureo 04/07/2000, nº 2037. 11,15 g. MBC/MBC-.