• Auction 370 - Floor Auction

Auction 370 - Floor Auction

Lot 31

Roman Coins

(hacia 42 a.C.). Gens Claudia. Denario. (Bab. 15) (Craw. 494/23). 3,70 g. MBC+.

Lot 32

Roman Coins

(hacia 104 a.C.). Gens Coilia. Denario. (Bab. 3) (Craw. 318/1b). Ex ANE 07/05/1991, nº 352. 3,95 g. EBC-.

Lot 33

Roman Coins

(hacia 76-75 a.C.). Gens Cornelia. Denario. (Bab. 54) (Craw. 393/1a). Ex Áureo 04/03/1998, nº 1198. 3,90 g. EBC-.

Lot 34

Roman Coins

(hacia 70 a.C.). Gens Fufia. Denario. (Bab. 1) (Craw. 403/1). Ex Áureo 20/09/2001, nº 142. Escasa. 4 g. MBC+/EBC-.

Lot 35

Roman Coins

(hacia 68 a.C.). Gens Hosidia. Denario. (Bab. 1) (Craw. 407/2). 4 g. EBC-.

Lot 36

Roman Coins

(hacia 68 a.C.). Gens Hosidia. Denario. (Bab. 1) (Craw. 407/2). Bella. 3,82 g. EBC.

Lot 37

Roman Coins

(hacia 54 a.C.). Gens Junia. Denario. (Bab. 31) (Craw. 433/1). 3,51 g. MBC+.

Lot 38

Roman Coins

(hacia 113-112 a.C.). Gens Licinia. Denario. (Bab. 7) (Craw. 292/1). 3,94 g. MBC+.

Lot 39

Roman Coins

(hacia 101 a.C.). Gens Lucilia. Denario. (Bab. 1) (Craw. 324/1). Ex ANE 25/06/1987, nº 223. 4,09 g. MBC+.

Lot 40

Roman Coins

Lot 41

Roman Coins

(hacia 56 a.C.). Gens Marcia. Denario. (Bab. 28) (Craw. 425/1). Bella. Ex Áureo 29/10/1991, nº 21. 3,89 g. EBC/EBC+.

Lot 42

Roman Coins

(hacia 56 a.C.). Gens Marcia. Denario. (Bab. 29) (Craw. 425/1). Ex ANE 20/05/1986, nº 150. 3,90 g. MBC+.

Lot 43

Roman Coins

(hacia 81 a.C.). Gens Maria. Denario. (Bab. 9) (Craw. 378/1c). 3,67 g. MBC+/EBC-.

Lot 44

Roman Coins

(hacia 109-108 a.C.). Gens Memmia. Denario. (Bab. 1) (Craw. 304/1). Ex Áureo 02/07/1996, nº 26. 3,84 g. EBC-.

Lot 45

Roman Coins

(hacia 103 a.C.). Gens Minucia. Denario. (Bab. 19) (Craw. 319/1). 3,95 g. MBC+.

Lot 46

Roman Coins

(hacia 79 a.C.) Gens Naevia. Denario. (Bab.6) (Craw. 382/1b). Ex Áureo 19/12/1995, nº 66. 3,90 g. EBC-.

Lot 47

Roman Coins

(hacia 79 a.C.). Gens Naevia. Denario. (Bab. 6) (S. 6b) (Craw. 382/1a). Ex Áureo 26/01/1999, nº 61. 3,85 g. MBC+.

Lot 48

Roman Coins

(hacia 58 a.C.). Gens Plautia. Denario. (Bab. 11) (Craw. 420/1a). 3,94 g. MBC+.

Lot 49

Roman Coins

(hacia 96 a.C.). Gens Poblicia. Denario forrado. (Bab. 6) (Craw. 335/3d). 3,10 g. MBC+.

Lot 50

Roman Coins

(hacia 80 a.C.). Gens Poblicia. Denario. (Bab. 9) (Craw. 380/1). Ex ANE 16/06/1992, nº 255. 3,95 g. MBC+.

Lot 51

Roman Coins

(hacia 137 a.C.). Gens Pompeia. Denario. (Bab. 1) (S. 1a) (Craw. 235/1c). 4 g. MBC+.

Lot 52

Roman Coins

(hacia 81 a.C.). Gens Postumia. Denario. (Bab. 7) (Craw. 372/1). 3,82 g. EBC-.

Lot 53

Roman Coins

(hacia 81 a.C.). Gens Postumia. Denario. (Bab. 8) (Craw. 372/2). 3,90 g. EBC-.

Lot 54

Roman Coins

(hacia 76 a.C.). Gens Rustia. Denario. (Bab. 1) (Craw. 389/1). Ex Áureo 17/10/2001, nº 227. 3,74 g. MBC+.

Lot 55

Roman Coins

(hacia 76 a.C.). Gens Rustia. Denario. (Bab. 1) (Craw. 389/1). Ex Áureo 04/03/1998, nº 1324. 3,90 g. MBC+.

Lot 56

Roman Coins

(hacia 77 a.C.). Gens Rutilia. Denario. (Bab. 1) (S. 1a) (Craw. 387/1). 3,86 g. MBC+.

Lot 57

Roman Coins

(hacia 100 a.C.). Gens Servilia. Denario. (Bab. 14) (Craw. 328/1). Ex ANE 15/10/1979, nº 117. 3,89 g. MBC+.

Lot 58

Roman Coins

Lot 59

Roman Coins

(hacia 105 a.C.). Gens Thoria. Denario. (Bab.1) (Craw. 316/1). Ex Áureo 20/09/2001, nº 192. 3,87 g. MBC+.

Lot 60

Roman Coins

(hacia 108-107 a.C.). Gens Valeria. Denario. (Bab. 11) (Craw. 306/1). 3,83 g. MBC+.

Auction 370 - Floor Auction

08 07 2021 14:30 CET

Room auction - Starts
08 07 2021 16:00 CET